Dela nyhet
Resultat från tourlopp nr 4 - Duathlonsprint
14 jun 2018 0 kommentarer
På tisdagen 12/6 genomfördes fjärde loppet i Julita triathlons klubbtour. I vanlig ordning strålande solsken och härlig sommarvärme när vi kör duathlonsprint vid Julita kyrka i början på juni :-) Loppet inleddes med 2km löpning på Munkleden följt av 13,5km cykling på Gimmerstavägen och slutligen 4km löpning på Munkleden.
I damklassen tog Marie Sandberg hem vinsten med tiden 46min 31sek med tvåan Cecilia Journath Pettersson 10min 2sek och trean Malin Andersson 13min 26sek efteråt. Erik Johansson vann herrklassen med tiden blev 41min 23sek vilket var 28sek före tvåan Mikael Kjellander och 2min 27sek före trean Klas Berlin.
Resultat damklass
1. Marie Sandberg 46:31,2
2. Cecilia J Pettersson 56:33,6
3. Malin Andersson 59:57,3
4. Jeanette Carpman 61:03,3
5. Linnea Skoog 63:01,2
6. Christina Assermark 74:26,2
Resultat herrklass
1. Erik Johansson 41:23,4
2. Mikael Kjellander 41:51,3
3. Klas Berlin 43:50,6
4. Mikael Karlsson 44:21,8
5. Rickard Fursjö 45:20,5
6. Daniel Eriksson 45:26,7
7. Anders Eriksson 48:37,0
8. Mattias Andersson 48:51,5
9. Patrik Steen 48:52,2
10. Clas Pettersson 48:56,2
11. Niclas Odermatt 49:33,0
12. Roger Culmsee 50:04,0
13. Torbjörn Gårdestig 50:44,7
14. Bengt Gunnarsson 52:13,6
15. Carl-Johan Wahlgren 52:20,3
16. Pär Skoog 53:56,0
17. Simon Karlsson 54:09,8
18. Robert Krig 54:42,0
Samtliga etapptider hittar ni på följande länk
Toursammanställning dam
1 Marie Sandberg 800
2 Cecilia J Pettersson 640
3 Jeanette Carpman 580
4 Linnea Skoog 420
5 Christina Assermark 370
6 Angelica Karlsson 320
7 Malin Andersson 280
8 Sandra Eriksson 255
9 Nina van Glabbeek 160
10 Maria Allard 100
11 Tina Krantz 100
12 Åsa Gustavsson 75
Toursammanställning herr
1 Mikael Kjellander 700
2 Erik Johansson 550
3 Klas Berlin 540
4 Rickard Fursjö 510
5 Mikael Karlsson 490
6 Daniel Eriksson 292
7 Tobias Rosen 250
8 Andreas Assermark 220
9 Patrik Steen 212
10 Martin Pontén 200
11 Clas Pettersson 180
12 Christoffer L Björnqvist 180
13 Anders Eriksson 173
14 Mattias Andersson 160
15 Martin Krantz 160
16 Roger Culmsee 122
17 Nicklas Odermatt 110
18 Roberth Krig 109
19 Gulled Mohammed Ali 100
20 Fredrik Schollin Borg 100
21 Johnny Strand 90
22 Pär Skoog 79
23 Bengt Gunnarson 79
24 Simon Karlsson 71
25 Joakim Lagermyr 70
26 Torbjörn Gårdestig 69
27 Carl-Johan Wahlgren 56
28 Simon Alm 45
29 Mats Wangenfors 41
30 Benny Goldén 40
31 Dan Alm 9
32 Philip Lenekrantz 8
33 Magnus Pettersson 4
Sammanställning av alla olika klasser i klubbtouren hittar ni på följande länk https://svlgcdn.blob.core.windows.net/teamdata/files/20740/TOURSAMMANST%C3%84LLNING%202018%20(uppdaterad%2012%20juni).pdf?v=636645820910882883
Avslutningsvis så vill sektionsledningen rikta ett stort tack till alla som bidrog till att klubbloppet blev sådan succe!
* Julita sockenråd som klippte gräset längs Munkleden
* Mattias Andersson som röjde busk vid trånga passager på Munkleden
* Andreas Assermark och Angelica Karlsson som skötte tidtagningen
* Kjell Persson som var vändningskontrollant på cyklingen
* Niclas Odermatt som räknade ut samtliga etapptider
* All publik och supportrar som hejade
* Samtliga deltagare som kämpade med glatt humör
Nu laddar vi inför femte deltävlingen i klubbtouren som är Triathlonsprint i Österåker i juli :-)
Vänliga hälsningar
Sektionsledningen i Julita GoIFs triathlonsektion
Dala, Klas, Marie & Micke